Grupa žena poslanica u saradnji sa Fondom Ujedinjenih nacija za stanovništvo (UNFPA), organizovala je danas u Skupštini Republike Kosovo okrugli sto za diskusiju o rodnim odgovornim politikama za porodicu na Kosovu.
Sa temom “Promovisanje porodiljskog odsustva na Kosovu: Strategije za promene – Uključivanje odredbi o ravnoteži između poslovnog i privatnog života”, okrugli sto je praćen plodnim diskusijama učesnika, koji su elaborirali izazove koji se odnose na nedostatak sveobuhvatnog pravnog okvira koji reguliše porodiljsko odsustvo, kao i mogućnost identifikovanja mogućih rešenja za unapređenje sprovođenja politika porodiljskog odsustva na Kosovu.
Predsednica Grupe žena poslanica Tinka Kurti, kao domaćin i ujedno moderator ovog okruglog stola, u svom uvodnom govoru istakla je značaj organizovanja ovakvog okruglog stola, dok je ocenila učešće na današnjem sastanku.
Fokusirajući se na temu diskusije, ona je rekla da samo jedan aspekt regulisanja ovog pitanja nije dovoljan, već treba raditi na edukaciji u ranom detinjstvu. Ona je dodala da je porodiljsko odsustvo samo jedan aspekt mnogih pitanja koja treba da se regulišu.
“Na nama kao poslanicima je da to razmotrimo koliko god možemo”, istakla je poslanica Kurti.
Ministarka pravde Albulena Haxhiu je navela da je kao ministarka posvećena osnaživanju i ekonomskoj nezavisnosti devojaka i žena.
“Realno mi osnažujemo žene samo kada ih učinimo ekonomski nezavisnim”, naglasila je ministarka Haxhiu.
Dok je rukovodilac kancelarije Austrijske razvojne agencije Sandra Horina rekla je da je nasilje u porodici na Kosovu poraslo za 30 odsto. Ona je rekla da pandemija i ekonomska kriza više pogađaju žene.
Poslanica Valentina Bunjaku rekla je da kada je u pitanju osnaživanje žena, pozicija i opozicija dele isto mišljenje, dok je poslanica Albana Bytyqi istakla da pažnju treba usmeriti na žene, kako bi se za njih stvorile bolje mogućnosti Zakonom o radu.
Tokom diskusija je ocenjeno da je nizak procenat žena na tržištu rada u suprotnosti sa direktivama zakonodavstva, dok je zatraženo da se taj procenat poveća, jer kako je rečeno, odnosi se i na direktive EU o ravnoteži između poslovnog i privatnog života.
Stručnjak za ekonomiju Dita Dobranja prestavila je neke cifre o statusu zaposlenosti žena na Kosovu, dok je Visare Mujko-Nimani iz UNFPA smatrala važnim da kada se govori o rodnoj ravnopravnosti, da govore oba pola.
Okrugli sto je nastavio rad diskusijama u vezi sa različitim aspektima teme koja se razmatra, a posebno sa direktivom EU o ravnoteži između poslovnog i privatnog života, sa fokusom na mogućnosti transpozicije ove direktive u zakonodavstvo Kosova, sa ciljem povećanja mogućnosti za učešće žena na tržištu rada i istovremeno podržavajući žene u ostvarivanju njihovih karijernih i porodičnih aspiracija.